Οι έφηβοί μας επιτυγχάνουν κι ανοίγονται στην πολυγλωσσία

Share on linkedin

Με την έναρξη της νέας σχολικής  χρονιάς  συνηθίζεται να δίδεται έμφαση στους  μικρούς  μαθητές  με αφορμή τη μύησή τους σε ένα διαφορετικό και πιο απαιτητικό περιβάλλον. Ωστόσο, οι προσπάθειες, οι αγωνίες και οι στόχοι των εφήβων μαθητών μας χαίρουν συνεχούς εκτίμησης και στήριξης της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας χωρίς χρονικές ή πάσης φύσεως διακοπές.

Έχουμε τη χαρά να ανακοινώνουμε την επιτυχία δύο μαθητών του Λυκείου του Homo educandus – Αγωγή στις εξετάσεις ισπανικής γλώσσας με την απόκτηση του κρατικού πιστοποιητικού γλωσσομάθειας  Β2.  Η Κατερίνα Ρέμμα,  μαθήτρια της Β’ Λυκείου και ο Σπύρος Τερζής, μαθητής της Γ’ Λυκείου έχοντας επιλέξει να φοιτούν στο Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας –  ως τρίτη γλώσσα – του Hea ήδη από το Γυμνάσιο σήμερα μπορούν να απολαμβάνουν τους «καρπούς» μίας δημιουργικής πορείας πλάι στην καθηγήτριά τους, Έλενα Σχίζα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στην καθηγήτριά τους που με τη θέληση και τις διακρίσεις τους επιβεβαιώνουν πως το άνοιγμα του σχολείου στην πολυγλωσσία υπαγορεύει μια εκπαίδευση ανθρώπων ικανών να συνυπάρχουν ειρη­νικά και ισότιμα με τους άλλους, να σέβονται τη γλωσσική και πολιτισμική διαφορετικότητα, αλλά και παράλληλα να διατηρούν την εθνική πολιτισμική τους ταυτότητα.