Η συμμετοχή μας στο 3×3 SCHOOLS 2024

Συμμετοχή του Homo educandus αγωγή στη δράση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης σε συνεργασία με την Β/μια διεύθυνση Ν.Κορινθιας και του Δήμου Κορινθίων για την ανάπτυξη και την προβολή του 3×3 μπάσκετ.

🏀🏆Το σχολείο μας συμμετείχε με 2 ομάδες αγοριών και 1 ομάδα κοριτσιών και κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία των κοριτσιών και την 3η στην κατηγορία των αγοριών.

🏀Το 3×3 αποτελεί ένα νέο και σύγχρονο άθλημα το οποίο εντάχθηκε στο επίσημο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων το 2020. Μέσα σε πολύ λίγα χρόνια, το 3×3 έχει να παρουσιάσει μια θεαματική ανάπτυξη γεωμετρικής προόδου σε ολόκληρο τον κόσμο.

Στην Ελλάδα, ξεκινώντας από το 2022, η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης έχει αναγάγει την ανάπτυξη του 3×3 σε βασικό πυλώνα του προγραμματισμού της για τα επόμενα χρόνια, με στόχο τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2028.