Μιλάμε για τη σημασία των Ευρωεκλογών στους μαθητές του Λυκείου Χιλιομοδίου

Στα πλαίσια του προγράμματος Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου τα παιδιά του Λυκείου Homo educandus επισκέφθηκαν το Λύκειο Χιλιομοδίου.
Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων «Ιερέα Δημητρίου Καλαρά» έλαβε χώρα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση παρουσίαση με θέμα τον Ψηφιακό Γραμματισμό και τη Δημοκρατία. Οι μαθητές μας μίλησαν και συζήτησαν με τα παιδιά του φιλόξενου Λυκείου Χιλιομοδίου για τη σημασία των Ευρωεκλογών και τη συμμετοχή των πολιτών, και ιδιαίτερα των νέων, σε αυτές.

Πρωτοβουλία παρουσιάσεων είχαν: η μαθήτρια Άννα Χασικίδη της γ΄ τάξης και οι μαθητές Χρήστος Μαντάς της β΄ τάξης και Ευάγγελος Στυφούγιας της α΄ τάξης.

Θερμές ευχαριστίες το σχολείο μας οφείλει στον διευθυντή του Λυκείου Χιλιομοδίου κ. Παναγιώτη Καλαρά και τους λοιπούς συναδέλφους, όπως και, πολύ περισσότερο, στα παιδιά που μας φιλοξένησαν στο σχολείο τους και μας παρείχαν κάθε υποστήριξη.