Οι ειδικοί μας ενημερώνουν για τον τρόπο λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τις Ευρωεκλογές

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 το σχολείο μας είχε τη χαρά να υποδεχθεί τρεις ανθρώπους που διακρίθηκαν για την πολυετή και ευδόκιμη υπηρεσία τους στους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Η κ. Δέσποινα Βαμβακίδου, θερμή και πρόθυμη υποστηρικτής των πρωτοβουλιών του σχολείου μας, ο κ. Λεωνίδας Αντωνακόπουλος και ο κ. Άρης Περουλάκης, βαθείς γνώστες της ιστορίας και της λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, βρέθηκαν στους χώρους του σχολείου μας και συνομίλησαν με τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Το θέμα της συνομιλίας μας ήταν ο τρόπος λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι Ευρωεκλογές και η σημασία των νέων σε αυτές.

Θερμές ευχαριστίες οφείλει το σχολείο μας και στους τρεις για την αποδοχή της πρόσκλησής μας και την υποστήριξή τους στις προσπάθειές μας.