Το Homo educandus αγωγή γιόρτασε τα 10 χρόνια λειτουργίας του (video)

Με μια λαμπερή εκδήλωση, ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός Homo educandus αγωγή γιόρτασε τα 10 χρόνια λειτουργίας του, παρουσία εκπροσώπων της πολιτικής, της αυτοδιοίκησης, της Επιχειρηματικότητας, της Εκπαίδευσης , διάφορων φορέων, συνεργατών και πλήθους κόσμου.

Στην αρχή της εκδήλωσης, απηύθυναν χαιρετισμό οι κύριοι/ες:
Χρίστος Δήμας, Υφυπουργός Οικονομίας και Οικονομικών (βίντεο)
Σπύρος Ζαχαριάς, Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής
Νίκος Σταυρέλης, Δήμαρχος Κορινθίων
Γιώργος Γκιώνης, Δήμαρχος Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων
Κατερίνα Ταγαρά, Δικηγόρος και τ. Βουλευτής ΠΑΣΟΚ
Γιώργος Φερετζάνης, Δικηγόρος, τ. Αντιπρόεδρος ΕΛΓΑ
Νίκος Δήμας, Δικηγόρος και πολιτευτής του ΠΑΣΟΚ
Σταύρος Σταυρόπουλος, Πρόεδρος της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας του Παραρτήματος Κορινθίας
Γιώργος Κωστήρης, Πρόεδρος Τεχνικού Επιμελητηρίου Κορινθίας

Ο Δ/ντης Σπουδών κ. Απόστολος Πλαστήρας στην ομιλία του για την επέτειο των 10 χρόνων ανέπτυξε την ιδεολογία και το όραμα του Homo educandus αγωγή. Στάθηκε στους λόγους που η κοινωνία έχει αναγνωρίσει το σχολείο ως ένα σχολείο με αξίες, έντιμο που παλεύει για την αλήθεια. Ο κος Πλαστήρας έκανε ξεχωριστή μνεία για τους συνεργάτες του σχολείου και βράβευσε τους ανθρώπους που απ΄την ίδρυση του πρόσφεραν τα μέγιστα.

Επίσης, η Διοίκηση του σχολείου τίμησε με συμβολικό δώρο την εταιρεία NIKO HELM Hellas για την πολύτιμη στήριξή της στην ομάδα ρομποτικής του σχολείου.

Ο κύριος και η κυρία Κορδάκη από τη NIKO HELM HELLAS μαζί με τον Δ/ντη Σπουδών Hea κ. Απόστολο Πλαστήρα

Τέλος, προβλήθηκε ένα σύντομο βίντεο – παρουσίαση του σχολείου στην προσχολική, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Την παρουσίαση επιμελήθηκε η Νάνσυ Γιαννιδάκη.

Παρακολουθήστε την εκδήλωση στο βίντεο που ακολουθεί: