Τριήμερη εκδρομή Γυμνασίου στους Δελφούς και στις γύρω περιοχές

Το Γυμνάσιο του Σχολείου μας πραγματοποίησε την τριήμερη εκδρομή του Γυμνασίου με κύριο προορισμό τον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών.
Η εκδρομή ξεκίνησε την Τετάρτη 24η Απριλίου με ξενάγηση στο αναστηλωμένο φρούριο του Ρίου, ενώ συνεχίστηκε με επίσκεψη στον καταπληκτικό βοτανικό κήπο «Ζέλιος Γη». Υπό την καθοδήγηση
γεωπόνων, τα παιδιά περιηγήθηκαν στους όμορφους χώρους του κήπου, μύρισαν τα βότανα και θαύμασαν τα λουλούδια, ενώ είχαν την ευκαιρία να ταΐσουν τα ζαρκάδια και τα μικρά κατσίκια του κήπου. Η όλη φιλοξενία στον βοτανικό κήπο, πολύ κοντά στη Ναύπακτο, αποτέλεσε, για διδασκομένους και διδάσκοντες, μια όμορφη και εξαιρετικά χρήσιμη εμπειρία.

Πολύ ενδιαφέρουσα αποδείχθηκε και διαμονή στο ξενοδοχείο Delphi Beach στην παραλία της Ερατεινής, αλλά σε αυτό θα επανέλθουμε με επομένη ανάρτησή μας.
Την επομένη ημέρα Πέμπτη 25η Απριλίου ξεκινήσαμε με τη μετάβασή μας στον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών. Και αυτή η επίσκεψη αποτέλεσε μια μοναδική εμπειρία. Παρά την πολυκοσμία που
επικρατούσε, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στον μαγευτικό χώρο του αρχαίου ιερού, μέσα στο θαυμάσιο τοπίο και υπό ιδανικές καιρικές συνθήκες.

Το ίδιο μαγευτική ήταν και η επίσκεψη στο Μουσείο των Δελφών. Η αρωγή των υπαλλήλων του Μουσείου, επέτρεψε την αποτελεσματική ξενάγηση στους χώρους του συγχρόνου Μουσείου, χωρίς προβλήματα. Θαυμάσαμε τα χρυσελεφάντινα αγάλματα του Απόλλωνα, της Αρτέμιδας και της Λητώς, τους κούρους του Κλέοβη και
του Βίτωνα, την ευμεγέθη Σφίγγα των Ναξίων, τους δελφικούς ύμνους, τα αρχαιότερα μουσικά κείμενα του δυτικού κόσμου, το κλασικής ομορφιάς άγαλμα του Αγία, έργο του Λυσίππου, τις χορεύτριες με τον περίφημο ομφαλό, όπως και τον περίφημο Ηνίοχο. Τα παιδιά είχαν ελεύθερο χρόνο στην Αράχωβα, όπου θαύμασαν τη γραφική κωμόπολη και το σαγηνευτικό τοπίο της.
Την τελευταία ημέρα, Παρασκευή 26η Απριλίου, η εκδρομή είχε πρώτο της σταθμό το χωριό Δίστομο Βοιωτίας, όπου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο μνημείο της φοβερής σφαγής του 1944 από τους
Γερμανούς Ναζί. Ο δεύτερος σταθμός ήταν η επιβλητική Ιερά Μονή Οσίου Λουκά Βοιωτίας, το καλύτερα σωζόμενο μνημείο της Μεσοβυζαντινής περιόδου στην Ελλάδα, αυτός ο Παρθενώνας του
Βυζαντίου. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο Καθολικό του Οσίου Λουκά, προσκύνησαν το σκήνωμά του, ενώ επισκέφθηκαν το παλαιό Καθολικό της Θεοτόκου και τα ανακαινισμένα βυζαντινά κελιά των μοναχών.

Επόμενος σταθμός ήταν η πόλη της Χαλκίδας, όπου τα παιδιά είχαν ελεύθερο χρόνο για να απολαύσουν την ηλιόλουστη ημέρα.
Η επιστροφή στην Κόρινθο το βράδυ της Παρασκευής άφησε τη γλυκόπικρη γεύση της εκδρομής που τελειώνει, τη μελαγχολία του τέλους, αλλά και τη χαρά της συμμετοχής, τις αξέχαστες στιγμές και τις
όμορφες αναμνήσεις. Φυσικά, Θεού θέλοντος, δεν τελειώνουμε εδώ· θα ακολουθήσουν και άλλες όμορφες στιγμές.